نشست ساليانه‌ي اتحاديه‌ي بين­‌المللي انجمن­‌هاي فلسفه جهان برگزار شد
رييس انجمن حکمت و فلسفه ايران در متني کوتاه، گزارشي از مباحث طرح شده در اين نشست را ارائه کرده است.

نشست ساليانه‌ي اتحاديه‌ي بين­المللي انجمن­هاي فلسفه جهان (FISP)، بيست و يکم و بيست و دوم سپتامبر 2011 (30 و 31 شهريور 1390) با شرکت رئيس، دبير و اکثريت اعضاي هيأت مديره آن، در دهکده­اي کنار درياچه زيباي کريس واقع در کشور کروآسي تشکيل شد.

درآغاز رئوس کلي مطالب نشست سال قبل که در نهم و دهم نوامبر سال 2010 در مکزيک برگزار شده بود مورد بررسي قرار گرفت آن‌گاه آقاي مک برايد، رياست FISP گزارش ساليانه‌ي فعاليت‌هاي خود و اتحاديه‌ي بين­المللي انجمن­‌هاي فلسفه را که قدمتي صد و بيست و دو ساله دارد، ارائه کرد.

در اين گزارش از درگذشت دو نفر از اعضاي هيأت مديره اظهار تاسف شد و به وقوع سونامي­‌هاي مختلف در ژاپن و سونامي­‌هاي اقتصادي و تأثير منفي آن‌ها به ويژه در علوم انساني و فلسفه اشاره گرديد. آن‌گاه گزارشي از کنگره­‌هاي مختلفي که در سطح بين­‌المللي يا ملي با مشارکت  FISP و نهادهاي بين­‌المللي ديگر صورت گرفته و يا رئيس اين اتحاديه در آن شرکت کرده است ارائه گرديد. هم‌چنين از فعاليت‌هاي انجمن بين­‌المللي فلسفه اسلامي (ISIP) که عضو FISP است و نيز ارائه مقالات توسط اينجانب به ويژه در کنگره بين­‌المللي رم تحت  عنوان «مهاجرت الفبا و تأثير آن در تاريخ‌نگاري فلسفه» تقدير به عمل آمد.

پروفسور مک‌برايد در ادامه به فعاليت‌هاي خود و اتحاديه در دعوت از فيلسوفان، سخنرانان کليدي  و رؤساي بخش­‌هاي نودگانه کنگره جهاني فلسفه در آتن اشاره کرد. وي در ضمن به گرايش‌هاي ضد عقلي و ضد فلسفي که بر اثر استيلاي فن‌سالاري و علم‌زدگي و به‌ويژه نابساماني‌هاي اقتصادي چند سال اخير در سطح جهان پديد آمده است، اشاراتي داشت. آقاي اسکارانتينو، دبير، و پروفسور زله جانشين خزانه­‌دار اتحاديه، از ديگر سخنراناني بودند که گزارش‌هاي فرهنگي و مالي خود را ارائه کردند.

ارتباط FISP با يونسکو موضوع ديگري بود که مورد بررسي قرار گرفت. لازم به ذکر است که در چند سال گذشته اين دو نهاد همکاري مشترکي را در زمينه‌ي پيشبرد علوم  انساني و فلسفه در سطح جهان آغاز کرده‌اند که يکي از اين موارد رسيدگي به وضعيت تدريس فلسفه در کشورهاي مختلف جهان بوده و شايان ذکر است تاکنون شش کنگره در پنج قاره‌ي جهان براي تحقق اين منظور برگزار شده است. اما در دو سال گذشته FISP انتقادهايي از عملکرد يونسکو در زمينه‌ي علوم انساني و به ويژه فلسفه داشته است. در اين نشست راه‌هاي ممکن براي تعامل بيشتر با يونسکو در اين زمينه و روش‌هاي برون‌رفت از اين معضل مورد بررسي قرار گرفت.

در ضمن از فعاليت اعضاي هيأت مديره اتحاديه و کوشش برخي از انجمن­‌هاي فلسفه در جلوگيري از بسته شدن چند گروه فلسفه - که سابقه‌ي درخشاني در آموزش فلسفه در سطح جهان داشته­‌اند،- به علت بروز مشکلات مالي و عوامل ناشناخته ديگر، قدرداني به عمل آمد.

يکي ديگر از دغدغه­‌هاي کنوني FISP، برگزاري بيست و هشتمين کنگره جهاني فلسفه در آتن است که به همت انجمن فلسفه يونان و با همکاري مستمر FISP در سال 2013 تشکيل خواهد شد. اتحاديه‌ي بين­‌المللي انجمن­‌هاي فلسفه از دو سال پيش هيأت شش نفره­اي از هيأت مديره را براي برنامه­‌ريزي علمي و همکاري با انجمن فلسفه يونان مأمور کرده است. اين هيأت، ساختار بخش­‌هاي مختلف و مدعوين برجسته کنگره را در سال گذشته ارائه کرده­ بود.

در نشست کرواسي درباره‌ي دعوت سخنرانان برجسته‌ي ديگر سمپوزيوم­‌ها و تعيين سخنران براي سخنراني­‌هاي ويژه (ابن‌رشد، ابن‌ميمون، کير که‌گور و غيره که با سفارش و کمک مالي کشورهاي مختلف برگزار مي­شود) تصميم­‌گيري شد. هم‌چنين در تعيين رييس و اعضاي نود نشست مختلف و جايگزيني افرادي که دسترسي بدان‌ها ميسر نگرديده بود، تجديد‌نظر شد.

شايان ذکر است که اينجانب هم‌اکنون رييس بخش فلسفه اسلامي و عضو بخش تاريخ فلسفه اين کنگره مي‌­باشم. از تصميمات ديگر اين نشست، تعيين اعضاي کميته اجرايي و نيز پيشنهاد نصب مجسمه‌ي سقراط در محل آگوراي آتن بود. در ضمن در باره تاريخ و محل نشست بعدي اعضاي هيأت مديره که احتمالاً در کشور Benin در آفريقا خواهد بود (به دعوت آقاي Houtunji) تبادل نظر شد. ساعتي هم به بحث درباره‌ي کشور ميزبان کنگره جهاني فلسفه در سال 2018 که کشورهاي مختلف از جمله چين داوطلب برگزاري آن هستند اختصاص يافت.

قسمت ديگر اين نشست دو روزه معطوف به استماع گزارش کميته­‌هاي مختلف FISP بود. کميته تاريخ فلسفه مدتي است که بر مسأله چاپ علمي - انتقادي متون فلسفي در کشورهاي مختلف جهان تأکيد مي­‌کند. اينجانب نيز به پيشرفت‌هايي که در سال‌هاي اخير در اين زمينه در ايران صورت گرفته است و نيز به چاپ انتقادي مجموعه آثار فيلسوفان مختلف نظير ملاصدرا، سهروردي و ابن‌سينا اشاره کردم که مورد توجه قرار گرفت. در همين راستا قرار شد تسهيلاتي براي چاپ متون کلاسيک به ويژه در کشورهاي شرق فراهم آيد.

در نهايت در بخش پاياني، آيين‌نامه‌اي جديد براي برگزاري کنگره­هاي جهاني فلسفه در آينده مورد بررسي قرار گرفت.‏


غلامرضا اعواني

رئيس انجمن حکمت و فلسفه ايران

عضو هيأت مديره اتحاديه‌ي بين­‌المللي انجمن­‌هاي فلسفه

و رئيس انجمن بين­‌المللي فلسفه اسلامي1390/07/10
نام
ايميل
متن

انجمن حکمت و فلسه ايران

تهران، خيابان نوفل لوشاتو، خيابان آراکليان، شماره 4

کد پستي 14816-11336 صندوق پستي 7166-14155  -  تلفن 66405445-021